Проблеми вагітних в 1-й половині вагітності
Блювота вагітних – найбільш поширена форма раннього гестозу (захворювання, пов’язані з розвитком вагітності) вагітної.
Причини: порушення обміну речовин, зміна реакції організму вагітної на роздратовування, що виходить із зовнішнього і внутрішнього середовища.
Клінічна картина: блювота виникає до 5 разів на добу, натще або пов’язана з прийомом їжі і неприємними запахами; загальний стан значно не порушено.
Лікування: амбулаторне або стаціонарне під контролем динаміки маси тіла вагітної і при повторних дослідженнях сечі на ацетон. Часте дробове харчування, полоскання рота в’яжучими засобами, рекомендують часту зміну навколишнього оточення (прогулянки)
Слинотеча (птіалізм) – надмірне виділенням слини.
Причини: порушення взаємодії ЦНС і внутрішніх органів в результаті перенесених інфекційних захворювань, інтоксикації, запальних процесів в ендометрії, медаборта, екстрагенітальної патології.
Клінічна картина: кількість виділеної слини до 1 літра на добу і більше, психіка вагітної пригнічена, мацерація шкіри навколо рота і слизової губ, знижений апетит, бліді шкірні покриви, погіршення самопочуття, схуднення, ознаки зневоднення.
Лікування: в стаціонарі. Психічний і фізичний спокій, загальнозміцнююча терапія. Шкіру обличчя змащують вазеліном. Полоскання порожнини рота розчином ментолу, настоєм шавлії, ромашки.
Нестримна блювота вагітних – найбільш важка форма раннього гестозу – призводить до вираженого погіршення загального стану вагітної.
Блювота може повторюватися більше 20 разів на добу, виникає в будь-який час доби.
В результаті зневоднення і голодування у хворої порушується обмін речовин. Надмірна блювота призводить до прогресуючої втрати маси тіла, яка може досягати 7-15 кг і більше і скласти 10-15% від початкової маси тіла, розвивається сухість шкірних покривів, частішає пульс, знижується артеріальний тиск, з’являється запах ацетону з рота. Різко зменшується кількість сечі, в ній з’являються білок, циліндри, ацетон.
При відсутності лікування або його неефективності можуть настати коматозний стан і смерть хворої. В умовах стаціонару відсутність ефекту від лікування є показанням для переривання вагітності.
Вже через кілька годин після інструментального видалення плодового яйця стан хворої поліпшується, у неї з’являється апетит, починає утримуватися їжа і незабаром настає повне одужання.
Лікування спрямоване на регулювання взаємовідносин між корою головного мозку і його підкірковими відділами. Седативна терапія, інфузійна терапія, протиблювотні засоби, вітамінотерапія.
Джерело: “Сестринська справа в акушерстві та гінекології” Л.А. Лисак